Poland / Polska

 

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” 2017, która będzie odbywać się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do tej inicjatywy!

Chcielibyśmy zaprosić do zorganizowania w dniu 18 maja 2017 roku działań, które przyciągną uwagę opinii publicznej i zaangażują całe społeczeństwo, a których tematem wiodącym będą rośliny. Naszym celem jest pobicie rekordu 1000 wydarzeń zorganizowanych w 2013 roku. 18 maja nadal pozostanie kulminacyjnym dniem akcji, prawdziwym Dniem Fascynacji Roślinami. Jeżeli podjęcie działań tego dnia nie będzie możliwe, zapraszamy, aby przyłączyć się do akcji w dniach od 2 do 31 maja 2015. Zainteresowanych organizacją Fascynującego Świata Roślin prosimy o kontakt z polskim Koordynatorem Narodowym akcji (Małgorzata Garnczarska; garnczar@amu.edu.pl ) lub Koordynatorami EPSO , aby wspólnie z nimi przedyskutować pomysły. Koordynatorzy udzielą także wskazówek, w jaki sposób posługiwać się elementami światowego wizerunku „Fascination of Plants Day”. Elementy tego wizerunku będzie można pobrać bezpłatnie z katalogu „PR toolbox” na stronie głównej i wykorzystać do przygotowania, przeprowadzenia i opisania wszystkich wydarzeń akcji.

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, od szkół po firmy ogrodnicze, oraz wszystkich tych, którzy sądzą, że ich pomysły mogą stanowić wartościowy wkład w tę inicjatywę. Wiele instytucji prowadzących badania roślin, uniwersytety, szkoły, ogrody botaniczne i muzea, a także rolnicy czy firmy produkcyjne, otworzyło w trakcie dnia Fascynującego Świata Roślin 2012, 2013 i 2015 swe podwoje dla publiczności i przedstawiło całe mnóstwo działań dotyczących roślin, w których znalazło się coś ciekawego dla całych rodzin – zachęcamy do przejrzenia materiałów zawartych w katalogu „Success Story”. Ponownie zapraszamy do udziału media, a także naukowców, rolników, polityków i przedstawicieli przemysłu, by wspólnie dyskutować o badaniach naukowych prowadzonych na najwyższym poziomie, pokazywać wyniki przełomowych doświadczeń biologii roślin, a także odkryć, jaki potencjał aplikacyjny drzemie w naukach o roślinach.

Obchody Fascynującego Świata Roślin zostaną wsparte działaniami w przestrzeni publicznej: w teatrach, kafejkach, centralnych placach miast. Będą one zaplanowane w taki sposób, by pobudzić i zainspirować każdego do myślenia o roślinach.

Rośliny są fascynujące. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia. Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 000 gatunków roślin. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą ponownie zasadzimy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw posieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości.

no events submitted

Wśród organizatorów i uczestników dnia Fascynującego Świata Roślin 2017 znajdują się wymienione poniżej instytucje. Jeśli chcecie się przyłączyć do tej inicjatywy, skontaktujcie się z polskim Koordynatorem Narodowym, prof. Małgorzatą Garnczarską:

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń wymienionych powyżej ponoszą lokalni organizatorzy akcji. Organizatorzy tej strony internetowej, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i narodowym, nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej, czy też ze względu na tematykę, w odniesieniu do zgłoszonych wydarzeń.